POLECAMY

img
UWAGA! Przeprowadzamy się! Od 1 lutego jesteśmy w lokalu przy ulicy Drawskiej 29.
Produkt dnia!
Tylko dzisiaj w tak niskiej cenie!
img img
Koniec oferty za:
  • godz.
  • min.
  • sek.
1795 zł

Focal Utopia - audiofilskie referencyjne słuchawki przewodowe

Producent: Focal
Kod produktu: 4992
Pełny opis produktu
Cena brutto: 18 999,00 zł 18999.00
Dostępność: Produkt archiwalny
Brak możliwości wysyłki
ilość minus plus
drukuj Drukuj opis Schowek Dodaj do schowka

Oferowany przez nie dźwięk to efekt 35-letniego doświadczenia Focala w produkcji kolumn oraz samych głośników (przetworników). Słuchawki Utopia korzystają z autorskich technologii Focala, przez co są w stanie zaoferować niezwykły realizm, neutralność, dynamikę oraz czystość brzmienia.

  • wykonane we Francji
  • otwarta konstrukcja, do odsłuchów w cichym otoczeniu
  • ergonomiczna konstrukcja, pasująca na każdą głowę
  • ciężar: 490 g (bez kabla)

Produkt pochodzi od oficjalnego dystrybutora Focal na Polskę i posiada 24-miesięczną gwarancję!

Galeria produktu

W pełni przezroczyste brzmienie

Produkowane ręcznie we Francji słuchawki Utopia niezwłocznie po premierze zyskały status modelu referencyjnego.

Oferowany przez nie dźwięk to efekt 35-letniego doświadczenia Focala w produkcji kolumn oraz samych głośników (przetworników). Słuchawki Utopia korzystają z autorskich technologii Focala, przez co są w stanie zaoferować niezwykły realizm, neutralność, dynamikę oraz czystość brzmienia.

"Brzmienie jest nasycone w całym pasmie, płynne, szczegóły są dźwięczne, a zarazem wplecione."

Magazyn Audio - Andrzej Kisiel

Słuchawki wokółuszne o konstrukcji otwartej

To też pierwsze na świecie słuchawki o w pełni otwartej budowie,
w których wykorzystano głośnik szerokopasmowy oraz kopułkę z berylu
w kształcie litery M. Dzięki temu nie one potrzebują żadnej zwrotnicy
ani filtrowania pasywnego, a ich pasmo przenoszenia jest i tak
imponujące: od 5 Hz do 50 kHz.

Tutaj możesz zapoznać się
ze szczegółową dokumentacją
produktu - karta katalogowa
(format PDF; 184 KB).

Ogólna charakterystyka produktu:

  • konstrukcja wokółuszna
  • przetworniki: dynamiczne, otwarte,
    magnesy neodymowe
  • pasmo przenoszenia: 5-50 000 Hz
  • poziom ciśnienia akustycznego (SPL):
    104 dB (1 mW przy 1 kHz)
  • impedancja: 80 Ω
  • ciężar: 490 g (bez kabla)

W zestawie znajdziemy:

  • słuchawki Focal Utopia
  • niesymetryczny przewód z miedzi
    beztlenowej o długości 1,2 m zakończony
    wtykiem mini jack 3,5 mm
  • symetryczny przewód z miedzi beztlenowej o długości
    3 m zakończony wtykiem XLR 4 pin
  • przejściówka z mini jacka 3,5 mm na dużego jacka 6,3 mm
  • twarde etui transportowe

Słuchając Utopii ma się wrażenie, jakby
dźwięk do uszu docierał nie ze słuchawek,
lecz z pełnoprawnych głośników stereo!

Flagowe słuchawki Focala cechuje przy tym elegancki wygląd i staranny
dobór materiałów, jak pałąk z karbonu czy nausznice z prawdziwej
skóry jagnięcej. Po założeniu słuchawek na głowę, zapomina się o ich istnieniu
oraz delektuje brzmieniem, które jeszcze nigdy nie było równie precyzyjne.

Projektując Utopię Focal skupił się także na atrakcyjnym wzornictwie oraz wysokim komforcie. Dla przykładu, odstąpiono od powszechnie stosowanego mechanizmu obrotowego w systemie regulacji wielkości (widełek), integrując go z samym pałąkiem. Z kolei nausznice, z prawdziwej skóry jagnięcej dodatkowo uwypuklają klasyczny design, a także znacząco poprawiają i tak już nieprzeciętną wygodę użytkowania. Zarówno eksperci, jak i zwykli melomani pokochali słuchawki Focal Utopia od razu po ich wprowadzeniu na rynek.

Czysta innowacja: przewód, który nie zmienia brzmienia! Przezroczysty akustycznie i łatwy do modyfikacji.

Wybierając przewód połączeniowy do słuchawek Utopia, Focalowi zależało na tym, by nie modyfikował on dźwięku oraz
cechował się bardzo niską opornością (poniżej 90 mΩ w przeliczeniu na metr). Kabel jest w pełni symetryczny, co przekłada się
na minimalne przesłuchy (poniżej 70 pF). Co więcej, jest on ekranowany, a co za tym idzie niepodatny na zakłócenia
elektromagnetyczne. Zastosowane konektory: podwójny 9,5 mm produkcji Lemo oraz XLR 4 pin Neutrika pozwalają na łatwą
zmianę przewodu w razie potrzeby czy… kaprysu.

W komplecie otrzymujemy także drugi przewód - niesymetryczny, wykonany z miedzi beztlenowej, o długości 1,2 m - zakończony wtykiem mini jack 3,5 mm. Przeznaczony jest do wykorzystania z urządzeniami przenośnymi.

Wzornictwo z wyższej półki

Komfort użytkowania i ogólna estetyka stanowiły ważne kwestie przy projektowaniu Utopii. W ich budowie wykorzystano najwyższej klasy materiały. Wygodę udało się też znacząco poprawić stosując dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach konstrukcję. Dla przykładu zadbano o to, by pałąk sam nie zmieniał swojego kształtu, o równomierne rozłożenie masy czy o nausznice z pianką pamięciową.

Fragmenty recenzji - więcej w zakładce "Testy i dokumentacja"

Magazyn Audio - Andrzej Kisiel

"Tym samym uważam Utopie za jedne z kilku najlepszych słuchawek, jakie słyszałem, i chociaż pewnie dałoby się dorobić teorię, wskazującą na przewagę ultradrogiego Orfeusza, to podejrzewam, że w ślepym teście Utopie nie ustąpiłyby żadnym (mam na myśli jakąś statystykę, a nie pewność, że każdemu, wszędzie i zawsze Utopie będą podobać się najbardziej)." Czytaj całość...

"Brzmienie jest nasycone w całym pasmie, płynne, szczegóły są dźwięczne, a zarazem wplecione."

Magazyn Audio - Andrzej Kisiel

Pełny tekst recenzji możecie przeczytać w tym miejscu.

Pozostałe fragmenty recenzji

StereoLife.pl - Tomasz Karasiński

"To wyjątkowy, kosmicznie zaawansowany, luksusowy i stuprocentowo hi-endowy sprzęt, który w wielu dziedzinach definiuje granice dzisiejszych możliwości technicznych i brzmieniowych. Przejrzystość, mikrodynamika, neutralność i realizm na najwyższym poziomie. Cieszę się, że udało mi się posłuchać Utopii w kontrolowanych warunkach. Nie znać takich słuchawek to dla audiofila wstyd." Czytaj całość...

Focal - cztery dekady niekończącej się pogoni za perfekcją

Co przychodzi Ci pierwsze do głowy jeśli mówimy o najlepszych producentach sprzętu HiFi na świecie? Zdecydowana większość zapewne powiedziałaby, że to Denon czy Yamaha.

Od lat Japonia kojarzy nam się z najlepszej jakości kolumnami, wzmacniaczami i najnowszą technologią. Jednak nie tylko oni mają coś do powiedzenia w świecie sprzętu dla audiofili. Francja jest kolebką wielu marek wiodących prym w tworzeniu urządzeń audio. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Focal - firma założona jak większość obecnych gigantów, w garażu przez jednego wizjonera z wielkimi marzeniami.

Jacques Mahul - odważny pasjonat muzyczny buduje własną markę

Za sukcesem francuskiej marki Focal stoi Jacques Mahul. Od samego początku budował swoją firmę w oparciu o trzy podstawowe zasady. Pierwsza to zamiłowanie do muzyki, które przekłada się do dziś na wyjątkowe brzmienie. Druga wskazuję drogę przeplatającą się z umiejętnością zgłębiania technologii oraz skutecznym jej zastosowaniem w swoich produktach. Ostatnia, ale nie mniej istotna to projektowanie wszystkich komponentów pod jednym dachem we własnym zakładzie. Mahul sam był inżynierem, melomanem, entuzjastą sprzętu muzycznego i dziennikarzem technologicznym.

Wszystko to spowodowało, że doskonale zdawał sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywają wszystkie te elementy razem pasujące w idealną całość. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został kierownikiem działu badań i rozwoju w głośnikowym olbrzymie, firmie Audax. Audax specjalizował się w produkcji przetworników elektroakustycznych. Dzięki specyfice swojej pracy poznał dogłębnie tajniki budowy przetworników i całych głośników, a w niedługim czasie sam zaczął tworzyć własne projekty. Pierwszym z nich był 13 cm głośnik średnio-niskotonowy, którego pierwsze 50 sztuk rozeszło się w mgnieniu oka.

Powstanie Focal

Kierownictwu Audax, ale i samemu Mahulowi przestałą odpowiadać wspólna współpraca. Chcąc w przyszłości uniknąć sytuacji, w której będzie uzależniony od jakiegokolwiek podmiotu, postanowił założyć fabrykę produkującą każdy element głośników pod nazwą JMLab. Z pomocą przyszedł mu ojciec, prowadzący firmę specjalizującą się w mechanice precyzyjnej. W przeciągu kilku lat młody inżynier przekształcił warsztat ojca w prężnie działającą fabrykę przetworników, na których bazie Jacques budował kompletne zestawy nowoczesnych głośników.

Dzięki udanemu startowi firma nigdy nie musiała korzystać z technologii z zewnątrz. Do dziś znana jest z tego, że wszystkie elementy łącznie z przetwornikami i obudowami wytwarza we własnym zakresie "pod jednym dachem". Możliwość tworzenia kolumn od podstaw wiążę się też z większą kontrolą nad całym procesem i możliwością lepszego dopasowania komponentów tak, aby idealnie ze sobą współgrały. W latach intensywnego rozwoju w branży elektronicznej firmę podzielono na dwa zespoły.

Sygnowane logo JMLab gotowe zestawy głośników trafiały do sprzedaży, a dział Focal skupił się na innowacjach, w szczególności szukaniu nowych materiałów do membran i przetworników, opracowywaniu nowych metod produkcji oraz dopracowywaniu już istniejących rozwiązań. Do dziś Focal stosuje w swoich produktach innowacyjne rozwiązania, nie bojąc się pracy z wręcz kosmicznymi materiałami.

Fuzja z Naim z korzyścią dla wszystkich

Francuskie kolumny od lat prezentowano w towarzystwie brytyjskiej elektroniki, a w 2011 roku oficjalnie producenci połączyli siły. Nie jest tajemnicą, że Focal produkował jedne z najlepszych kolumn na świecie, ale brakowało mu znakomitej elektroniki, natomiast Naim szczyci się najlepszej jakości sprzętem elektronicznym, który idealnie współgra z kolumnami Focal. Powstała grupa Focal & Naim, co jest całkowicie naturalne, bo obie firmy prezentowały podobne wartości i w wielu obszarach uzupełniają się.

Od dekad przed konkurencją

Lata pracy nad nowymi technologiami zaowocowały tym, że wiele firm chętnie wzoruje się na rozwiązaniach Focal, a niektóre próbują je wręcz kopiować. Firma jednak nadal wyprzedza konkurencję o lata świetlne. Membrany z berylu wytapianego tak cienko, że nikt nie potrafi odtworzyć pieca zdolnego je wytworzyć, rozwiązania elektromagnetyczne, ale i sama budowa kolumn garściami czerpiąca z konstrukcji wieżowców to tylko część innowacji, które Francuzi wypuścili na rynek. Jeśli już komuś uda się odtworzyć technologię od Focal, inżynierowie mają w zanadrzu coś nowego.

Technologicznie głośniki Focal od lat są perfekcyjnie skonstruowane i konkurują z najlepszymi. Wraz z nowym tysiącleciem zadbano również o stronę wizualną. Do współpracy zaproszono paryskie studio projektowe Pineau & Le Porcher, wcześniej współpracowało z takimi markami jak Ferrari, Bentley czy Maserati. Wizualnie kolumny robią imponujące wrażenie, ale i sama pracownia musi być z nich dumna, ponieważ ich stronę główną otwiera zdjęcie flagowych głośników Utopia.

Focal - niedościgniony lider rynku HiFi

Historia firmy to nieustanne pasmo sukcesów. Zdobyła wiele nagród w konkursach nagłośnienia do aut. Zapraszana jest do współpracy między innymi przez Renault. Firma założona ponad 40 lat temu przez Jacquesa Mahula, nie zbacza z wyznaczonych przez niego torów. Stawia na nowe rozwiązania, technologie i z pewnością nadal pozostanie liderem w produkcji kolumn, głośników czy słuchawek.

img img img
img img img
Pełny opis produktu
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl